2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός «Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης: Alan Turing»

Η ομάδα του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων προκρίθηκε στον τελικό του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού «Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης: Alan Turing», ύστερα από τη συμμετοχή της στην προκριματική φάση του διαγωνισμού, που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 26 Απριλίου.

Οι ομάδες αποτελούνταν από τους παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:

ΔΗΜΟΤΙΚΟ:
Θ. Γίτσα, Ε. Γκόλνα, Κ. Σπανός
Δ. Κλαδίσιος, Κ. Κογκαλίδης, Κ. Παπακώστας

ΛΥΚΕΙΟ:
Τ. Κωνσταντινίδης, Μ. Σενέκη, Δ. Τούλης (Α΄ Λυκείου)

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 5 Μαΐου στην Πάτρα.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η εμπλοκή των μαθητών/τριών σε δραστηριότητες επίλυσης λογικών γρίφων, μαθηματικών και υπολογιστικών προβλημάτων χωρίς να προϋποθέτει γνώση συγκεκριμένων θεμάτων ή να απαιτεί προετοιμασία. Η επίλυση λογικών και υπολογιστικών γρίφων θεωρείται διεθνώς μία ουσιαστική και συναρπαστική διαδικασία μάθησης, στοχεύοντας στην ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών/μαθητριών για τα μαθηματικά και την καλλιέργεια δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων, κριτικής και αναλυτικής σκέψης.

Στον διαγωνισμό συμμετέχουν φέτος περισσότεροι από 4.000 μαθητές/μαθήτριες από 183 σχολεία όλης της Ελλάδας, οι οποίοι/οποίες φοιτούν σε Δημόσια και Ιδιωτικά Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια όλων των τύπων της Ελλάδας.

Πηγή
Αποτελέσματα