Οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού στη «Μυρμηγκοφωλιά»

Ένα μοναδικό ταξίδι στον κόσμο των εντόμων είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι μαθητές της Β’ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων με την παρακολούθηση του προγράμματος «Μυρμηγκοφωλιά» στον πολυχώρο της αίθουσας digital του Δημοτικού Σχολείου.

Στη διάρκεια του προγράμματος βιωματικής εκπαίδευσης οι μικροί μαθητές παρατήρησαν από κοντά ζωντανά έντομα, περισσότερο ή λιγότερο γνωστά σε όλους μας. Συγχρόνως, έμαθαν πώς λειτουργεί και πώς είναι οργανωμένη μια ζωντανή αποικία μυρμηγκιών, ενώ κατανόησαν τι σημαίνει σωστή διαχείριση των φυσικών πόρων και άρτια συνεργασία μεταξύ των μελών μιας κοινότητας.

Η «Μυρμηγκοφωλιά» ενθουσίασε τους μικρούς μας φίλους, ενώ ταυτόχρονα τους δίδαξε με έναν ξεχωριστό τρόπο την ανάγκη σεβασμού απέναντι στη φύση και τις ισορροπίες της.