Υποδοχή ομάδας μαθητών και καθηγητών στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ «FuturEU Students as Transmitters of Cultural Heritage»

erasmus banner - Erasmus+ KA2

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη φιλοξένησαν από τις 11 έως τις 16 Νοεμβρίου 2019 την ομάδα των εταίρων εκπαιδευτικών και μαθητών του προγράμματος Erasmus+ KA2, με τίτλο «FuturEU students as transmitters of cultural heritage».

Τις ομάδες καλωσόρισαν στο Πολιτιστικό Κέντρο του σχολείου μας η υπεύθυνη του προγράμματος κ. Ο. Δάντση και η Διευθύντρια του Γυμνασίου κ. Φ. Μπαθρέλλου. Στη συνέχεια προβλήθηκε το ντοκιμαντέρ του δημοσιογράφου κ. Κ. Μπλιάτκα « Θεσσαλονίκη - Οι Θησαυροί της Ουνέσκο» και η τελετή ολοκληρώθηκε με τη συμμετοχή της χορωδίας και της ορχήστρας.

Στη συνέχεια οι μαθητές παρουσίασαν τις εργασίες τους με θέμα «Παραδοσιακά Παιγνίδια» και «Μυθολογία» . Μετά το τέλος των παρουσιάσεων μαθητές και καθηγητές συμμετείχαν σε εργαστήρι παραδοσιακών χορών με την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Φωτεινής Γκιούνα. Η πρώτη ημέρα της συνάντησης μας στη Θεσσαλονίκη ολοκληρώθηκε με παίζοντας παραδοσιακά παιγνίδια στην αυλή των Εκπαιδευτηρίων.

μέρος 1ο
μέρος 2ο