Επίσκεψη της Ομάδας Ανθρωπιστικών Σπουδών στο Οχυρό Ρούπελ

Τη Δευτέρα, 14 Μαρτίου, οι μαθητές της Ομάδας Ανθρωπιστικών Σπουδών της Γ΄ Λυκείου και επιλεγμένοι μαθητές της Β΄ Λυκείου επισκέφτηκαν το Οχυρό Ρούπελ, στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στον 6ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό: «Η Μάχη των Οχυρών».

Στο οχυρό, που λειτουργεί ως επισκέψιμο ιστορικό μνημείο, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις δαιδαλώδεις υπόγειες στοές του (το μήκος τους αγγίζουν τα 4.251 μ.) και στο οργανωμένο μουσείο με σημαντικά εκθέματα (οπλισμός, στολές, σημαίες φωτογραφίες κ.ά.) και με το σύστημα «Ήχος και Φως», με οπτικοακουστική αναπαράσταση της μάχης.

Στη συνέχεια ο «Σύνδεσμος Φίλων Οχυρού Ιστίμπεη» υποδέχτηκε τους μαθητές και οργάνωσε ένα διαδραστικό παιχνίδι... ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΗΡΩΑ. Περπάτησαν δύο χιλιόμετρα στα χνάρια των υπερασπιστών των Οχυρών και «συναρμολόγησαν» τις ιστορίες των ηρώων των Οχυρών κάνοντας το καλύτερο μνημόσυνο σε εκείνους που θυσιάστηκαν για την Ελευθερία.

Επίσης, συνδύασαν την Ιστορία με το φανταστικό θέαμα των αργυροπελεκάνων στη λίμνη Κερκίνη.