Εξαιρετικές Διακρίσεις στο Πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εuroscola

Πέντε μαθητές της Β’ Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων διακρίθηκαν στον διαγωνισμό Euroscola 2014 - 2015 και θα εκπροσωπήσουν τη χώρα τους στην Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στο Στρασβούργο, στις 19 Δεκεμβρίου 2014.

Συγκεκριμένα διακρίθηκαν οι μαθητές:
1. Σ. Κυρατζή (1η θέση)
2. Κ. Βελιάνη (2η θέση)
3. Φ. Συτιλίδης (3η θέση)
4. Χ. Γκαντσινικούδη (15η θέση)
5. Β. Νιαβή (24η θέση)

Οι μαθητές πήραν μέρος σε διαγωνισμό που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 13 Οκτωβρίου 2014 στη Θεσσαλονίκη. Στον διαγωνισμό Euroscola που οργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας συμμετείχαν 416 μαθητές και μαθήτριες από δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Κεντρικής Μακεδονίας, εκ των οποίων οι 24 θα εκπροσωπήσουν τη χώρα τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Εκτός από τις εξαιρετικές επιδόσεις τους στη γραπτή εξέταση, μεγάλο ρόλο έπαιξε ο βαθμός προαγωγής της προηγούμενης τάξης και το επίπεδο γλωσσομάθειας, αγγλικής και γαλλικής γλώσσας, των μαθητών των Εκπαιδευτηρίων.