Αμερικάνικη Μαθηματική Εταιρεία AMC 10 & AMC 12

Στους διαγωνισμούς AMC 10 και AMC 12 της Αμερικάνικης Μαθηματικής Εταιρείας (MAA) που πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 03 Φεβρουαρίου και συμμετέχουν κάθε χρόνο περίπου 136.000 μαθητές και 2.500 σχολεία από όλoν τον κόσμο διακρίθηκαν οι εξής μαθητές:

AMC 10 Χ. Ιωαννίδης (Α΄ Λυκείου)
Π. Κουτσογεώργος (Α΄ Λυκείου)
Π. Διαμαντής (Γ΄Γυμνασίου)
AMC 12 Φ. - Ι. Συτιλίδης (Β΄ Λυκείου)
Γ. Βενιζέλος (Β΄ Λυκείου)
Ρ. Κετσετσίδης (Β΄ Λυκείου)

Ειδικότερα ο μαθητής της Γ΄ Γυμνασίου Π. Διαμαντής, οι μαθητές της Α΄ Λυκείου Χ. Ιωαννίδης, Π. Κουτσογεώργος και Χ. Καραθόδωρος και οι μαθητές της Β΄ Λυκείου Φ. - Ι. Συτιλίδης και Γ. Βενιζέλος προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του διαγωνισμού, American Invitational Mathematics Examination (AIME). Οι μαθητές Π. Διαμαντής, Χ. Ιωαννίδης, Π. Κουτσογεώργος και Χ. Καραθόδωρος είναι στο top 2,5% των συμμετεχόντων στον διαγωνισμό AMC 10 και οι μαθητές Φ. - Ι. Συτιλίδης και Γ. Βενιζέλος στο top 5% των συμμετεχόντων στον διαγωνισμό AMC 12.