«Diploma in Leadership Skills: Παιδιά του Σήμερα, Ηγέτες του Αύριο»

Το Σάββατο, 09 Μαΐου 2015, ολοκληρώθηκε η δεύτερη χρονιά του προγράμματος «Diploma in Leadership Skills: Παιδιά του Σήμερα, Ηγέτες του Αύριο», το οποίο υλοποιείται από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας . Στην τελετή αποφοίτησης παρέλαβαν τα διπλώματά τους οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Β. Νιαβή (Β΄ Λυκείου), Σ. - Μ. Διγκτσή, Α. Ταγταλενίδης (Γ΄ Γυμνασίου) και Α. Κούρτη (Β΄ Γυμνασίου), οι οποίοι ολοκλήρωσαν τη διετή φοίτησή τους, καθώς και οι μαθητές Α. Ζευγαρίδου και Α. Νιαβής (Α΄ Λυκείου), οι οποίοι παρακολούθησαν το πρόγραμμα κατά το σχολικό έτος 2014 - 2015. Οι παραπάνω μαθητές θα συμμετάσχουν στο 1ο Διεθνές Συνέδριο «Παιδιών του Σήμερα - Ηγετών του Αύριο», («First International Meeting of Children Leaders») το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 26 Σεπτεμβρίου στη Θεσσαλονίκη. Στο πλαίσιο της ίδιας εκδήλωσης οι μαθητές Μ. Βίτη (Α΄ Γυμνασίου), Β. Τριανταφύλλου, Θ. Φεσατίδου (Β΄ Γυμνασίου), Κ. Αθανασόπουλος και Ι. Λιάκου (Γ΄ Γυμνασίου) συμμετείχαν στον πρωτότυπο διαγωνισμό «Leadership Skills Contest 2015».