University of Reading and London, Μ. Βρετανία

To καλοκαίρι 2015 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο πανεπιστήμιο του Reading στην Αγγλία. 12 μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου, Γυμνασίου & Λυκείου παρακολούθησαν μαθήματα και πήραν μέρος σε αθλητικές και πολιτιστικές δραστηριότητες στο University of Reading. Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν ημερήσιες εκδρομές στο Λονδίνο - όπου οι μαθητές έκαναν κρουαζιέρα στον Τάμεση, ξεναγήθηκαν σε αξιοθέατα και μουσεία και παρακολούθησαν τη μοναδική παράσταση, The Phantom of the Opera. Εκτός από το Λονδίνο η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων επισκέφθηκε την Οξφόρδη, το κάστρο του Winsdor και το παραθαλάσσιο θέρετρο Brighton. Το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσης ενημερωτική επίσκεψη στο κορυφαίο πανεπιστήμιο Imperial College London.