Παρουσίαση του Βιβλίου «Ο Γερμανός Μουτζαχεντίν» του Συγγραφέα Μπουαλέμ Σανσάλ

Μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου των Εκπαιδευτήριων συμμετείχαν στην παρουσίαση του βιβλίου του συγγραφέα Μπουαλέμ Σανσάλ “Le village de l’ Allemand” το οποίο κυκλοφορεί στα ελληνικά με τον τίτλο «Ο Γερμανός Μουτζαχεντίν». Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τον Αλγερινό συγγραφέα για το βιβλίο του και για θέματα, όπως το Ολοκαύτωμα και οι αποτρόπαιες πράξεις των Ναζί κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, για τη σημερινή κατάσταση στην Αλγερία με την εξάπλωση του ακραίου ισλαμισμού καθώς και τη ζωή στα υποβαθμισμένα προάστια του Παρισιού, όπου οι νέοι προσελκύονται όλο και περισσότερο από τα κηρύγματα των κατά τόπου ιμάμηδων. Στη συνέχεια διάβασαν επιλεγμένα αποσπάσματα του βιβλίου στα γαλλικά και ελληνικά και, τέλος, παρακολούθησαν ένα θεατρικό δρώμενο, βασισμένο στο βιβλίο του συγγραφέα, όπου έπαιξαν ηθοποιοί του ΚΘΒΕ.