Let’s Talk

Το τουρνουά αγγλικού ρητορικού λόγου Let’s Talk, το οποίο ξεκίνησε με πρωτοβουλία των Εκπαιδευτηρίων το 2013 και διοργανώθηκε από αυτά με μεγάλη επιτυχία επί τρία χρόνια, διεξάχθηκε στο Κολλέγιο Ανατόλια με συμμετοχή μαθητών της ΣΤ’ Δημοτικού. Οι μαθητές μας που είχαν επιλέξει το club Let’s Talk γνώρισαν συνομήλικους τους από δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Θεσσαλονίκης και άλλων πόλεων από όλη την Ελλάδα ενώ ανέπτυξαν τις δεξιότητές τους στον διττό λόγο (Debate), συζήτησαν θέματα της επικαιρότητας (Group Discussion) και διάβασαν λογοτεχνικά κείμενα της επιλογής τους με τον προσωπικό τους εκφραστικό τρόπο (Oral Interpretation of Literature). Το τουρνουά είναι μη διαγωνιστικού χαρακτήρα. Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων που συμμετείχαν στο Τουρνουά ήταν οι: Α. Αδάμου, Κ. Αλεξανδρίδου, Β. Γεωργιάδης, Ε. Γιακουμάτου, Α. - Ο. Εφραιμίδου, Γ. Θεοχαρίδης, Χ. Καγγελίδης, Ε. Κηπουρού, Ι. Παπαστεργίου, Μ. - Α. Στάιου, Α. - Ρ. Στεργή, Α. Σοφιανοπούλου, Σ. Ταυρίδης, Δ. Φόρας, Α. - Μ. Χαλκείδη. Υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος ήταν οι κ.κ. Γαζέτη, Ραπτόπουλος, Τσιάγκου, Τσιολάκη.