11 Μετάλλια στην 33η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»

Συγχαίρουμε θερμά τους 11 μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων που κατέκτησαν 3 χρυσά, 6 αργυρά και 2 χάλκινα μετάλλια στην τελική φάση «Αρχιμήδης» της 33ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ), καθώς και τους 14 συμμαθητές τους που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Η επιτυχία τους είναι ιδιαίτερα σημαντική, καθώς καθιστά τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρώτο σχολείο σε πανελλήνιο επίπεδο.

1η Θέση - Χρυσό Μετάλλιο Β. Γεωργιάδης Β’ Λυκείου
Ρ. Τσιάμης Α’ Λυκείου
Ο. Πλοιαρίδης Γ’ Γυμνασίου
2η Θέση - Αργυρό Μετάλλιο Γ. Βενιζέλος Γ’ Λυκείου
Ρ. Κετσετσίδης Γ’ Λυκείου
Φ. - Ι. Συτιλίδης Γ’ Λυκείου
Ι. Χαρισιάδης Γ’ Λυκείου
Π. Κουτσογεώργος Β’ Λυκείου
Κ. Κουτρούλης Γ’ Γυμνασίου
3η Θέση - Χάλκινο Μετάλλιο Ν. Καλοσίδης Γ’ Λυκείου
Θ. Χάρης Β’ Λυκείου

Συγχαίρουμε επίσης τους 14 μαθητές που διαγωνίστηκαν στον τελικό:
Γυμνάσιο: Γ. Γκύζης, Α. Κούρτη, Κ. Μαρκόπουλος, Σ. Μάστορης, Ι. Σαμαράς, Α. - Ρ. Σπυροπούλου, Θ. Τζέλλος, Ε. Χρυσάφη.
Λύκειο: Ι. Γηρούσης, Θ. Ιωαννίδης, Α. - Γ. Κουλούρας, Γ. Παπαχατζάκης, Σ. Ρωμανού - Πύλλη, Ο. Σιτσιάνη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην Α’ φάση «Θαλής» διακρίθηκαν 75 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, ενώ στη Β’ φάση «Ευκλείδης» 25 μαθητές.

Συνολικές Διακρίσεις ανά Σχολείο

Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη 11 Διακρίσεις: 3 Χρυσά, 6 Αργυρά, 2 Χάλκινα