Επίκαιρος Λόγος: «Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός»

Στo πλαίσιο του Επίκαιρου Λόγου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση ενημέρωσης των μαθητών για το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας (bullying) από την καλλιτέχνιδα Meredith O΄ Connor, σε συνεργασία με το «Χαμόγελο του Παιδιού». Η Meredith O΄ Connor είχε βιώσει η ίδια εκφοβισμό στα σχολικά της χρόνια και η εμπειρία της αυτή την ώθησε να δραστηριοποιηθεί προσωπικά και να εξελιχθεί σε πολέμια του φαινομένου. Η ίδια επισκέπτεται σχολεία και μαθητές επικοινωνώντας μαζί τους μέσα από τα τραγούδια της και μεταδίδοντας το μήνυμα κατά του “bullying”. Την εκδήλωση προλόγισαν η ψυχολόγος του «Χαμόγελου του Παιδιού», κ. Μ. Γαβριήλογλου καθώς και η ψυχίατρος - ψυχοθεραπεύτρια κ. Μ. Μαρίνου και την παρακολούθησαν οι μαθητές του Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου.

Εκδήλωσης