1η θέση στην 3η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα Γαλλικά

3 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, οι Μ. Μερτζιμέκη (A΄ Λυκείου - Culture), Β. Τριανταφύλλου (Γ΄ Γυμνασίου - Citoyenneté) και Χ. Χωρινός (Β΄ Γυμνασίου - Cadre de vie) κατέκτησαν την 1η θέση στους τελικούς των Διττών Λόγων στην 3η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα γαλλικά, που διοργανώθηκε από το Κολέγιο Δελασάλ με τη συμμετοχή δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων από τη Θεσσαλονίκη και την Αθήνα, όπως το Κολέγιο Δελασάλ, η Ελληνογαλλική σχολή Saint - Paul, το Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης και η Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλινών. Στη συνάντηση πήρε μέρος μία ομάδα 8 μαθητών από το Γυμνάσιο και Λύκειο και οι μαθητές αγωνίστηκαν στα αγωνίσματα του Αυθόρμητου και Διττού λόγου στα γαλλικά. Οι παραπάνω μαθητές παρέλαβαν και το βραβείο του Jeune Citoyen 2016. Finaliste στο αγώνισμα του Μονόλογου - Αυθόρμητου Λόγου ήταν η μαθήτρια της Α΄ Λυκείου Ε. Καραβασίλη.