4η Θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Έντεχνου & Ρητορικού Λόγου στα Αγγλικά (Forensics)

Εξαιρετικές διακρίσεις απέσπασαν οι μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Έντεχνου και Ρητορικού Λόγου στα αγγλικά (Forensics), που πραγματοποιήθηκε στα Εκπαιδευτήρια Νέα Γενιά Ζηρίδη, στην Αθήνα, κατακτώντας την 4η θέση πανελλήνια. Την 1η θέση κατέκτησε το ΗΑΕF - Koλλέγιο Αθηνών, τη 2η θέση το St. Catherine’s British School και την 3η θέση το St. Lawrence College.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν 430 μαθητές από 22 αγγλόφωνα και ελληνόφωνα, ιδιωτικά και δημόσια σχολεία από την Αθήνα, την Πάτρα και τη Θεσσαλονίκη: American Community Schools ACS, Koλλέγιο Aνατόλια, Ανάβρυτα - Πειραματικό Λύκειο, Αρσάκεια - Τοσίτσεια Σχολεία Αθήνας, Αρσάκειο Λύκειο Πάτρας, Εκπαιδευτήρια Γείτονα, Εκπαιδευτική Αναγέννηση, Εκπαιδευτήρια Ι. - Μ. Παναγιωτόπουλου, Εκπαιδευτήρια Καίσαρη, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Ιόνιος Σχολή, Καστρίτσειο Γυμνάσιο Πάτρας, Λύκειο Μυγδονίας Ωραιοκάστρου, Σχολή Μωραΐτη, Νέα Γενιά Ζηρίδη, Ριζάρειος Σχολή, Campion, HAEF - Κολέγιο Αθηνών - Ψυχικού, Pierce - Τhe American College of Greece, Pinewood - American International School of Thessaloniki, St. Catherine’s British School, St. Lawrence College.

Τα Εκπαιδευτήρια συμμετέχουν από το 1994 στο Πανελλήνιο τουρνουά και έχουν αποσπάσει: 1η θέση 4 φορές, 2η θέση 1 φορά, 3η θέση 2 φορές & 4η θέση 6 φορές.

Οι διακρίσεις που απέσπασαν οι μαθητές μας ήταν οι εξής:

Φιναλίστ  Ν. - Μ. Τσούκαλη (Α’ Λυκείου) Οriginal Οratory (Προτρεπτικός Λόγος)
Π. Βασιλειάδου (Β’ Γυμνασίου) Οral Ιnterpretation of Literature - Comic (Αφήγηση Κωμικού Λογοτεχνικού Κειμένου)
Θ. Φεσατίδου (Γ’ Γυμνασίου), Φ. Πεντούση (Α’ Λυκείου) Duet Acting Dramatic (Δραματικό Ντουέτο)

Εύφημη Μνεία Κ. Αθανασόπουλος (Α’ Λυκείου) Οriginal Οratory (Προτρεπτικός Λόγος)
Α. - Σ. Δεληπάλλας - O’ Donnell (A’ Λυκείου) Οral Ιnterpretation of Literature - Dramatic (Αφήγηση Δραματικού Λογοτεχνικού Κειμένου)
Κ. Αθανασόπουλος (Α’ Λυκείου), Φ. - Ι. Συτιλίδης (Γ’ Λυκείου) Duet Acting Dramatic (Δραματικό Ντουέτο)