Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Με αφορμή τη θεματική μας ενότητα «Μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια», οι μαθητές των Seniors και των Seeds επισκέφτηκαν το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής στον Άγιο Ιωάννη Καλαμαριάς. Στόχος της εξόρμησής ήταν, με βιωματική προσέγγιση, να κατανοήσουν τα παιδιά βασικούς κανόνες συμπεριφοράς των πεζών, όταν κυκλοφορούν στον δρόμο. Για παράδειγμα, ελέγχουμε τον δρόμο δεξιά κι αριστερά, το φανάρι των πεζών, τη διάβαση, περπατάμε μόνο στο πεζοδρόμιο και δεν ξεχνάμε τη χρήση της ζώνης και του κράνους στα μέσα μεταφοράς για την ασφάλειά μας. Είναι πολύ σημαντικό τα νήπια να γνωρίσουν από νωρίς τους κανόνες του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, ώστε να αποτελέσουν την αρχή για τη σωστή οδική συμπεριφορά των μικρών μαθητών και να συντελέσουν αργότερα στην αποφυγή ατυχημάτων.

Δραστηριότητας