Το Arkki School στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

arkki school

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη εντάσσουν τον Φεβρουάριο του 2017 στα ειδικά εκπαιδευτικά προγράμματα το πρωτοποριακό πρόγραμμα αρχιτεκτονικής για παιδιά «Arkki, The School of Architecture for Children and Youth», μια παιδαγωγική καινοτομία της Φινλανδίας.

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μικροί «αρχιτέκτονες» θα πειραματιστούν, θα σχεδιάσουν, θα δουν τον κόσμο από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Στα βιωματικά εργαστήρια που θα παρακολουθήσουν θα ενισχύσουν την τρισδιάστατη αντίληψη, τη συστηματική σκέψη, τη λεπτή κινητικότητα και τις δεξιότητες επικοινωνίας.

Τα Εκπαιδευτήρια περιμένουν τα παιδιά όλης της πόλης και όχι μόνο να γίνουν οι «αρχιτέκτονες» του δικού τους μέλλοντος, με ευθύνη για τον εαυτό τους και το περιβάλλον τους.

Το Σάββατο, 21 Ιανουαρίου 2017, 11.00 - 13.00 στις εγκαταστάσεις Γυμνασίου/Λυκείου, γονείς και μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το πρωτοποριακό αυτό πρόγραμμα συμμετέχοντας σε εργαστήρια αρχιτεκτονικής.