Mandoulides Computer Epathlon & Hackathlon

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 21/01/2017 το πρώτο - για αυτήν τη σχολική χρονιά - Mandoulides Computer Epathlon & Hackathlon. Το πρόγραμμα αποδείχθηκε για άλλη μια φορά ιδιαίτερα πλούσιο. Στην αρχή, ξεκινήσαμε με τον προγραμματισμό του γνωστού παιχνιδιού Arkanoid στο Scratch.

Στη συνέχεια, οι μαθητές μας ταξίδεψαν στους αρχαίους πολιτισμούς της Μεσοποταμίας και με τη βοήθεια του online σχεδιαστικού προγράμματος tinkercad, σχεδίασαν τα δικά τους τρισδιάστατα μοντέλα ζιγκουράτ. Είχαν, επίσης, την ευκαιρία να πειραματιστούν με το πρόγραμμα, σχεδιάζοντας τις δικές τους κατασκευές.

Για το κλείσιμο είχαμε το καθιερωμένο Ηackathlon, κατά τη διάρκεια του οποίου τα παιδιά πήραν μια πρώτη γεύση από τον μεγάλο διαγωνισμό που θα ξεκινήσει στις 15 Φεβρουαρίου.

Στο τέλος της ημέρας, ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τις 11/02 που θα πραγματοποιηθεί ένα μοναδικό event μόνο για κορίτσια, το Mandoulides Coding Girls.