Εκπαιδευτικό ταξίδι στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Πυρηνικών Ερευνών (CERN), Ελβετία

29 μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου συμμετείχαν στην ετήσια επίσκεψη  των Eκπαιδευτηρίων  Μαντουλίδη στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό για την Πυρηνική Έρευνα (CERN) στη Γενεύη , Ελβετία από τις 6 - 10/2/2017. Αντικείμενο του ταξιδιού ήταν ο μεγάλος επιταχυντής  Αδρονίων (Large Hadron Collider), ένα ιδιαίτερα σημαντικό διεθνές ερευνητικό πρόγραμμα Σωματιδιακής  Φυσικής Υψηλών Ενεργειών.

Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής εκδρομής στην οποία πήραν μέρος και μαθητές του Ζωγραφείου Λυκείου πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών, στη Μόνιμη Αντιπροσωπεία της Ελλάδας στα Ηνωμένα Έθνη, στο Μουσείο Ολυμπιακών Αγώνων στη Λωζάνη και στο Ορθόδοξο Κέντρο του Οικουμενικού Πατριαρχείου .

Παράλληλα οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα αξιοθέατα της πόλης της Λωζάνης,  του Μοντρέ καθώς και στο ιστορικό κέντρο της Γενεύης.