Μεταμορφώνοντας την Εκπαίδευση

Μια πολύ ενδιαφέρουσα ημερίδα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί και στελέχη εκπαιδευτικών οργανισμών το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Φεβρουαρίου. Στην δράση, η οποία οργανώθηκε από τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη σε συνεργασία με τη Microsoft Hellas. Στην ημερίδα, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τα καινοτόμα εκπαιδευτικά εργαλεία της Microsoft (OneNote, Office Mix, Sway), να ενημερωθούν από τους εκπροσώπους της εταιρίας για το πρόγραμμα Microsoft Innovative Educators Experts και να έρθουν σε μια πρώτη επαφή με ολοκληρωμένα πληροφοριακά συστήματα διαχείρισης εκπαιδευτικών οργανισμών.

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη - ένα από τα τέσσερα Microsoft Showcase Schools της Ελλάδας - σκοπεύουν να πολλαπλασιάσουν τέτοιου είδους δράσεις, προκειμένου να συμβάλουν στη διάχυση της εκπαιδευτικής καινοτομίας και στη διαμόρφωση ενός σχολείου έξυπνου, διαδραστικού και δημιουργικού.