"Βιβλιοπαρέες" με τον συγγραφέα Φίλιππο Μανδηλαρά

Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, στο πλαίσιο του λογοτεχνικού προγράμματος «Βιβλιοπαρέες» είχαν την ευκαιρία να έρθουν  σε επαφή με επιλεγμένα παιδικά βιβλία των εκδόσεων Παπαδόπουλος και να συμμετέχουν σε δραστηριότητες βασισμένες σε αυτά.Τα Νήπια και τα Προνήπια καλωσόρισαν στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Kέντρο των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη, τον συγγραφέα των βιβλίων «Ο Ηρακλής» και «Οι 12 θεοί του Ολύμπου», Φίλιππο Μανδηλαρά.

Οι μικροί μαθητές συζήτησαν μαζί του και εξέθεσαν όλες τις απορίες τους σχετικά με τα βιβλία του που διάβασαν. Παρουσίασαν με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο αινίγματα, ζωγραφιές και έργα εμπνευσμένα από τους ήρωες των βιβλίων, ανασύνθεσαν  τους μύθους και τις ιστορίες με τη βοήθεια των παζλ και τραγουδώντας, παρέσυραν τον συγγραφέα σε μια ξεχωριστή και πολύ ιδιαίτερη γιορτή!