"Βιβλιοπαρέες" με τη συγγραφέα Αλεξάνδρα Μητσιάλη

Με μεγάλη χαρά οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' δημοτικού και των τριών τάξεων του Γυμνασίου υποδέχτηκαν τη συγγραφέα Αλεξάνδρα Μητσιάλη, η οποία επισκέφθηκε το σχολείο μας, στο πλαίσιο του λογοτεχνικού εκπαιδευτικού προγράμματος «Βιβλιοπαρέες». Οι μικρότεροι μαθητές, αφού συνομίλησαν με τη συγγραφέα, έπαιξαν μαζί της το επιτραπέζιο παιχνίδι των δικαιωμάτων των παιδιών που είχαν ετοιμάσει και στο τέλος της χάρισαν ένα τραγούδι.

1S8V7583

Στη συνέχεια οι μαθητές της Γ’ γυμνασίου, που διάβασαν μέσα στην τάξη με τη βοήθεια των καθηγητών τους το βραβευμένο έργο της συγγραφέα «Θα σε σώσω ό, τι κι αν γίνει», παρουσίασαν τις εργασίες τους και συζήτησαν μαζί της τους προβληματισμούς τους σχετικά με τα φλέγοντα κοινωνικά ζητήματα που πραγματεύεται το βιβλίο.