Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο

Κάθε χρόνο οι μαθητές μας απολαμβάνουν ιδιαίτερα τη θεματική ενότητα «Ολυμπιακοί Αγώνες». Οι μαθητές των Blossoms βίωσαν από κοντά αυτή την εμπειρία, με την επίσκεψή τους στο Ολυμπιακό Μουσείο και τη συμμετοχή τους σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα, βασισμένο στους αρχαίους και τους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες, με τίτλο «Κινήσου Ρυθμικά, Κινήσου Ολυμπιακά».

Οι μαθητές μας έμαθαν την κύρια ιδέα των Ολυμπιακών Αγώνων: δεν διαγωνιζόμαστε μόνο για τη νίκη. Άνθρωποι από όλο τον κόσμο συναντιούνται στον ίδιο αγωνιστικό χώρο και έτσι δημιουργούνται παγκόσμιοι δεσμοί και φιλίες. Το μήνυμα αυτό μεταφέρθηκε μέσα από παιχνίδια ρόλων και καλλιτεχνικές δράσεις. Είδαμε, επίσης, εκθέματα, όπως μετάλλια, στεφάνια και στολές Ελλήνων Ολυμπιονικών, λάβαμε μέρος στη δική μας τελετή έναρξης και οργανώσαμε τους δικούς μας Ολυμπιακούς Αγώνες.