Εικονική εκδρομή στο Penguin Rock

Με αφορμή τη θεματική ενότητα "Polar Animals", οι μαθητές των Beatles είχαν τη μοναδική ευκαιρία να κάνουν ένα εικονικό ταξίδι στην πιο μεγάλη εξωτερική πισίνα πιγκουίνων στην Ευρώπη!

Στην Digital Classroom του σχολείου μας, συνδεθήκαμε στο διαδίκτυο μέσω Skype με τη Βασιλική Ζωολογική Εταιρία της Σκωτίας, η οποία προωθεί την ενημέρωση και τη διατήρηση σπάνιων και απειλούμενων ζώων εδώ και πάνω από 100 χρόνια τώρα.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τα πουλιά να διασκεδάζουν σε ένα πανέμορφο τοπίο. Οι υπεύθυνοι του ζωολογικού κήπου αναφέρθηκαν στα τρία είδη των πιγκουίνων που ζουν σε αυτόν και συζήτησαν με τα παιδιά για το φυσικό περιβάλλον και τα υπόλοιπα είδη τους. Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν επίσης για την προσαρμογή, τα περιβραχιόνια που φορούν στα πτερύγια, τον κύκλο ζωής και την αναπαραγωγή των πιγκουίνων.

Τέλος, μιλήσαμε για την προστασία του περιβάλλοντος και πώς μπορούμε να συμβάλουμε όλοι στην προστασία του πλανήτη μας.