Σχολές Γονέων - «Μιλάμε για τα παιδιά μας»

Την Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου 2018 συνεχίστηκε στα Εκπαιδευτήρια το πρόγραμμα Σχολές Γονέων - «Μιλάμε για τα παιδιά μας». Το πρόγραμμα γίνεται προκειμένου να ενισχυθούν οι προσπάθειες των γονέων στον δύσκολο και απαιτητικό ρόλο τους όχι μόνο να μεγαλώσουν τα παιδιά τους αλλά και να προετοιμάσουν τους αυριανούς πολίτες.

Στο πλαίσιο του προγράμματος ειδικοί επιστήμονες και συνεργάτες των Εκπαιδευτηρίων συζήτησαν με τους γονείς τα παρακάτω θέματα:

• Ο ρόλος της οικογένειας για την πρόληψη και την αντιμετώπιση του προβλήματος της εξάρτησης.
    Δ. Δουίτσης, Σύμβουλος Απεξάρτησης και Πρόεδρος της ΟΑΣΙΣ (Κέντρο Υποστήριξης Εξαρτημένων Ατόμων)
  • Τα πρωινά και τα ενδιάμεσα γεύματα είναι σημαντικά για την υγεία μαθητών και γονέων.
    Μ. Χουρδάκης, MD RD MPH PhD, Επίκουρος Καθηγητής Ιατρικής Διατροφολογίας, Τμήμα Ιατρικής, ΑΠΘ
  • Πώς μεγαλώνει ένα παιδί: τα μυστικά των καμπύλων αύξησης που πρέπει να ξέρει ένας γονιός.
    Α. Χριστοφορίδης, Επίκουρος Καθηγητής Παιδιατρικής - Παιδιατρικής Ενδοκρινολογίας, 1η Παιδιατρική Κλινική, ΑΠΘ