«Η Ρουμπίνη των δασών» και οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού

_Rubini_Ton_Dason_G_Dim_5

Με μεγάλη χαρά οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη αποδέχτηκαν την πρόσκληση της συγγραφέα Λίνας Μουσιώνη να τη βοηθήσουν στην παρουσίαση του καινούριου βιβλίου της «Η Ρουμπίνη των δασών»,  από τις εκδόσεις Μεταίχμιο,  στο βιβλιοπωλείο Κωνσταντινίδη.

Πρόκειται για  μια υπέροχη ιστορία, που περιγράφει τις αδελφικές σχέσεις και την εφηβεία. Η συγγραφέας, με βασικούς πυλώνες τη φαντασία, το χιούμορ, την τρυφερότητα  αλλά και τη δράση, καταφέρνει έντεχνα να  αποκαταστήσει τον ρόλο των μικρότερων αδελφών, τα οποία συχνά παραγκωνίζονται από τα μεγαλύτερα.

Τα παιδιά δραματοποίησαν απόσπασμα του βιβλίου, συνδέοντάς το με δικές τους προσωπικές εμπειρίες για τις αδελφικές σχέσεις, συνομίλησαν με τη συγγραφέα και της αφιέρωσαν ένα τραγούδι, εμπνευσμένο από την ιστορία του βιβλίου.