Διάκριση στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Αστρονομίας & Διαστημικής 2018 «ΙΠΠΑΡΧΟΣ»

Tsiamis

Ο μαθητής των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη Ρ. Τσιάμης ( Γ΄Λυκείου) διακρίθηκε στην 3η και τελική φάση του 23ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας και Διαστημικής 2018 «ΙΠΠΑΡΧΟΣ», στον οποίο συμμετείχαν μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων από όλη την Ελλάδα και κατέκτησε την 5η θέση.

Ο μαθητής θα διαγωνιστεί στην 4η φάση του διαγωνισμού «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ», για να στελεχώσει την πενταμελή Εθνική Ολυμπιακή Ομάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 12η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας - Αστροφυσικής  2018.

Συμμετείχε επίσης στην 11η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας - Αστροφυσικής το 2017, όπου απέσπασε Εύφημη Μνεία.

ΠΗΓΗ