«Φελίξ, ένα παραμύθι κι η ιστορία του κόσμου»

Felix_Vivlioparusiasi_2018

Οι μαθητές της Δ΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν σε εκδήλωση που διοργανώθηκε στο βιβλιοπωλείο «Κωνσταντινίδης» τo Σάββατο, 21 Απριλίου και παρουσίασαν το βιβλίο του Σ. Κεσόγλου «Φελίξ, ένα παραμύθι κι η ιστορία του κόσμου».

Οι μαθητές ξεκίνησαν τη βιβλιοπαρουσίαση με ένα σύντομο θεατρικό δρώμενο μέσω του οποίου θέλησαν να εκφράσουν την ευγνωμοσύνη τους προς τον συγγραφέα. Τα πολλαπλά μηνύματα του νεοεκδοθέντος βιβλίου τούς συγκίνησαν τόσο, ώστε να γράψουν -σε συνεργασία με τους δασκάλους τους- και κάποιους στίχους. Μάλιστα, οι συγκεκριμένοι στίχοι προσαρμόστηκαν στη μελωδία της γνωστής ιταλικής επιτυχίας «Felicita», την οποία οι μαθητές τραγούδησαν με ιδιαίτερο κέφι στη «διασκευασμένη» πλέον μορφή της.

Ο συγγραφέας συνομίλησε με τους μαθητές και μοιράστηκε μαζί τους διάφορες σκέψεις και προβληματισμούς σε σχέση με το συγγραφικό του έργο.