«Επεξηγηματική Θεία Λειτουργία»

Liturgia_P_Kelpis_2018

Την Τετάρτη, 26 Απριλίου 2018 πραγματοποιήθηκε στον Ιερό Ναό του Αγίου Βασιλείου στην περιοχή της Νέας Ελβετίας επεξηγηματική Θεία Λειτουργία, την οποία παρακολούθησαν οι μαθητές της Δ' Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων.

Κατά τη διάρκεια αυτής, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να μάθουν όλα όσα είναι απαραίτητα, προκειμένου να μπορούν να παρακολουθούν με ευλάβεια και σύνεση το ιερό μυστήριο. Ο π. Χρήστος, ο οποίος τελούσε τη Θεία Λειτουργία, επεξηγούσε σε κάθε ευκαιρία τόσο τους ιδιαίτερους συμβολισμούς που υπάρχουν μέσα στα λειτουργικά κείμενα όσο και τα ονόματα από τα Ιερά Σκεύη που χρησιμοποιούνται κατά τη διάρκειά της. Στο τέλος, όσα παιδιά είχαν προετοιμαστεί κατάλληλα συμμετείχαν στη Θεία Κοινωνία και έτσι έληξε με γιορτινό τόνο η όμορφη αυτή πνευματική εμπειρία.