Επίσκεψη της Β΄ Δημοτικού στα Διοικητικά Δικαστήρια

Diikitika_Dikastiria_B_Dim_2018

Μία πρωτόγνωρη εμπειρία είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού κατά την επίσκεψή τους στα Διοικητικά Δικαστήρια της Θεσσαλονίκης. Αφορμή στάθηκε η ενασχόλησή  τους με το βιβλίο «Μικροί ΔασοΝόμοι» της Σοφίας Παυλάκη από την Παιδική Νομική Βιβλιοθήκη.

Αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του Δικαστικού Μεγάρου, παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την κατάλληλα προσαρμοσμένη στην ηλικία τους  παρουσίαση που είχε ετοιμάσει η δικηγόρος  κ. Μ. Μπάκα με θέμα τη νομική προστασία του δάσους, ενώ  συγχρόνως ενημερώθηκαν γύρω από σχετικά άρθρα του Συντάγματος της χώρας μας. Παρά το νεαρό της ηλικίας τους οι μικροί μαθητές μας συμμετείχαν με θέρμη στη συζήτηση που έγινε με θέμα την αξία του δάσους, διατύπωσαν ερωτήματα και προβληματισμούς  και στο τέλος αποχώρησαν με... χίλιες δυο σκέψεις στο μυαλό.