«Μπορείς να αποδράσεις από το εργαστήριο του Tom Cat;»

Malliarakis_Parusiasi_TomCat

Στο πλαίσιο του προγράμματος, «Μιλάμε για Μας», οι μαθητές της Δ’, Ε΄ και Στ’ τάξης του Δημοτικού είχαν την ευκαιρία στις 27 Απριλίου να παρακολουθήσουν μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση του  βιβλίου «Μπορείς να αποδράσεις από το εργαστήριο του Tom Cat» του κ. Χρήστου Μαλλιαράκη που πρόσφατα κυκλοφόρησε.

Με το κεντρικό ερώτημα «Μπορείς να αποδράσεις από το εργαστήριο του Tom Cat» να πλανάται στον χώρο,  οι μαθητές προβληματίστηκαν γύρω από την αξία και τον ρόλο της σύγχρονης τεχνολογίας στην καθημερινή μας ζωή, κατά τη δεύτερη συνάντηση του προγράμματος, όπου  ο καθηγητής πληροφορικής Χρήστος Μαλλιαράκης παρουσίασε με πρωτότυπο  τρόπο το ομώνυμο βιβλίο του. Η  ιστορία μυστηρίου που αυτό περιείχε με εκπαιδευτικούς γρίφους Πληροφορικής και Μαθηματικών στη λογική του Hackathlon, φάνηκε από την πρώτη στιγμή  να κεντρίζει το ενδιαφέρον και να μονοπωλεί την προσοχή των παιδιών.