7 μαθητές βραβεύονται στον 5ο Διαγωνισμό Εκφραστικής Ανάγνωσης στα γαλλικά

Diagonismos_Sta_Galika_Kalamari_2018

Εξαιρετικές διακρίσεις απέσπασαν οι μαθητές του Δημοτικού, Γυμνασίου  και  Λυκείου  των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη στον 5ο Διαγωνισμό Εκφραστικής Ανάγνωσης στα γαλλικά, που πραγματοποιήθηκε στην Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί, το Σάββατο, 28 Απριλίου.

Στη  διοργάνωση  συμμετείχαν  μαθητές από  ιδιωτικά και δημόσια σχολεία από την Κεντρική Μακεδονία (από τους νομούς Θεσσαλονίκης, Ημαθίας, Σερρών και Χαλκιδικής), όπως η Αδαμάντιος Σχολή, το Εκκλησιαστικό Λύκειο Νεαπόλεως, τα Εκπαιδευτήρια Απόστολος Παύλος, τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, η Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί, το Κολέγιο Ανατόλια και άλλα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι 11 από τους 15 συνολικά συμμετέχοντες μαθητές μας προκρίθηκαν στους τελικούς των αντίστοιχων τάξεων και 7 από αυτούς κατέκτησαν τις παρακάτω διακρίσεις :

Στ΄ Τάξη (Δημοτικό) Α΄ Τάξη (Γυμνάσιο) Β΄ Τάξη  (Γυμνάσιο) Α΄ & Β΄ Τάξη (Λύκειο)
    1η θέση  - Μ. Γκανάτσα  -  -
2η θέση Χ. Διδασκάλου  -  - Χ. - Α. Ευσταθίου
3η θέση Κ. Παραβάντσου Μ. Πολυζούλη Χ. Τουμάζου Α. - Τ. Παπαπαύλου
Finaliste Μ. - Σ. Παπαπαύλου Δ. Λυσίτσα Π. Τζάρτζη Β. Τριανταφύλλου

Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ Τάξης του Λυκείου διαγωνίστηκαν μαζί.

Την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων πλαισίωναν και οι παρακάτω μαθητές που κατέκτησαν τις επόμενες θέσεις στην τελική κατάταξη :
Δ. Αντιβαλίδου, Α. Γιουφτσένκο, Γ. Καϊμάκη και Α.Καραβασίλη