«Μεγαλώνω τη γιαγιά μου» - Οι μαθητές Α’, Β’ και Γ’ Δημοτικού υποδέχονται τον Β. Ηλιόπουλο

Megalono_Ti_Giagia_A_Dim_2018

Μέσα σε μία συγκινητική ατμόσφαιρα οι μαθητές των τάξεων Α’, Β’ και Γ’ Δημοτικού, στο πλαίσιο του προγράμματος Βιβλιοπαρέες, υποδέχτηκαν τον Β. Ηλιόπουλο, συγγραφέα του βιβλίου «Μεγαλώνω τη γιαγιά μου» (εκδ. Παιδική Νομική Βιβλιοθήκη) την Παρασκευή, 4 Μαΐου στο Θέατρο των Εκπαιδευτηρίων.

Επίσημοι καλεσμένοι στην εκδήλωση ήταν οι παππούδες και οι γιαγιάδες των μικρών μαθητών, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν με θέρμη στο κάλεσμά μας. Με διάχυτη τη συγκίνηση μικροί και μεγάλοι συζήτησαν με τον συγγραφέα γύρω από το θέμα της γεροντικής άνοιας που πραγματεύεται το συγκεκριμένο βιβλίο, παρουσίασαν τους προβληματισμούς τους, μοιράστηκαν προσωπικές τους εμπειρίες και βιώματα, συμμετείχαν σε θεατρικά δρώμενα και τραγούδησαν, μεταφέροντας το μήνυμα ότι η σχέση γιαγιάς - παππού και εγγονών είναι μοναδική, ισχυρή και ανεπανάληπτη.

Ήταν μια ξεχωριστή εκδήλωση, στην οποία βασικός πρωταγωνιστής ήταν η αγάπη και ο σεβασμός προς τα άτομα της τρίτης ηλικίας που μας μεγαλώνουν και μας φροντίζουν καθημερινά.