Τραγουδάμε στην Πόλη… με τον Θανάση Πολυκανδριώτη

Polykandryotis_Live_At_Konstantinoupoli_With_Mandoulides_Schools_Students

H ΣΤ΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων θα ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη, προκειμένου να παρουσιάσει τη μουσική παράσταση «Τραγουδάμε στην Πόλη… με τον Θανάση Πολυκανδριώτη», την ορχήστρα του και τη χορωδία του Ζωγραφείου Λυκείου Κωνσταντινούπολης.

Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί στο Ζωγράφειο Λύκειο την Παρασκευή, 23 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 19:00, στο πλαίσιο του εορτασμού των 125 χρόνων του Ιδρύματος.

Με την επίσκεψη αυτή οι μαθητές θα έρθουν σε επικοινωνία με τον ελληνισμό της Πόλης, θα συνεργαστούν με τους μαθητές του Ζωγραφείου και θα δημιουργήσουν στενούς δεσμούς φιλίας. Επιπλέον θα ξεναγηθούν στη βυζαντινή Κωνσταντινούπολη, θα μάθουν την ιστορία της, θα νιώσουν τη μαγεία του Βοσπόρου και θα γνωρίσουν την αρχοντιά και τη μεγαλοπρέπεια της Ρωμιοσύνης.