Οι μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου γνωρίζουν τον Van Gogh

Mathites_Gymnasiu_sto_Van_Gogh_Alive

Οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων, στο πλαίσιο της Πολιτιστικής Εξόρμησης, επισκέφτηκαν την Έκθεση «Van Gogh Alive - The Experience» και γνώρισαν το έργο ενός από τους μεγαλύτερους ζωγράφους όλων των εποχών.

Οι μαθητές αντίκρισαν ένα φαντασμαγορικό και εντυπωσιακό πολυθέαμα, που αποτέλεσε δίαυλο επικοινωνίας της σύγχρονης τεχνολογίας και των νέων πολυμέσων με τους μεγάλους οικουμενικούς δημιουργούς. Ήταν μία εκπαιδευτική και παράλληλα διασκεδαστική διαδικασία με τη διαδραστική συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών, σε ένα περιβάλλον πολλαπλών προβολών, με γιγαντιαίες οθόνες, που αναδείκνυαν τα αριστουργήματα του σπουδαίου δημιουργού. Η πρωτόγνωρη αυτή εμπειρία εντυπωσίασε τους επισκέπτες και με τη συνοδεία χρωμάτων και μουσικής τους μετέφερε στον κόσμο του καλλιτέχνη.