Οι μαθητές της Β’ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων στη «Μυρμηγκοφωλιά»

πρόγραμμα «Μυρμηγκοφωλιά»

Ένα μοναδικό ταξίδι στον μαγευτικό κόσμο των εντόμων είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι μαθητές της Β’ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη με την παρακολούθηση του προγράμματος «Μυρμηγκοφωλιά» στη Digital Classroom του Δημοτικού Σχολείου.

Στη διάρκεια του προγράμματος βιωματικής εκπαίδευσης οι μικροί μας μαθητές παρατήρησαν από κοντά ζωντανά έντομα και αληθινά απολιθώματα εκατομμυρίων ετών. Έμαθαν πώς λειτουργεί και πώς είναι οργανωμένη μια ζωντανή αποικία μυρμηγκιών, ενώ διδάχθηκαν  τι σημαίνει σωστή διαχείριση των φυσικών πόρων και άρτια συνεργασία μεταξύ των μελών μιας κοινότητας.

Η «Μυρμηγκοφωλιά» ενθουσίασε τους μικρούς μας φίλους, ενώ ταυτόχρονα τους δίδαξε με έναν ξεχωριστό τρόπο την ανάγκη σεβασμού απέναντι στη φύση και τις ισορροπίες της.