«Ο Ραφτάκος των Λέξεων» για τους μαθητές της Α’ και Β’ Δημοτικού

Οι μαθητές της Α’ και Β’ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων παρακολούθησαν στο θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων την παράσταση «Ο ραφτάκος των λέξεων». Η παράσταση ήταν αφιερωμένη στη δύναμη των λέξεων, στο πλαίσιο της ενασχόλησης των μαθητών με τα ανθρώπινα συναισθήματα.

Βασισμένη εξ ολοκλήρου στην ομώνυμη ιστορία του Αντώνη Παπαθεοδούλου, η συγκεκριμένη παράσταση, με έξυπνο και ευρηματικό τρόπο, αποκάλυψε τη δύναμη και την αξία που μπορεί να κρύβουν μέσα τους οι ζεστές, όμορφες και αληθινές λέξεις προς τον συνάνθρωπό μας. Με άλλα λόγια, φανέρωσε στους μικρούς μαθητές  με ποιον τρόπο μπορούν οι λέξεις να βοηθήσουν, να προστατεύσουν, να σώσουν κάθε άνθρωπο δίπλα μας ή να τον κάνουν να αισθανθεί όμορφα.

Η θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς» κατάφερε, ράβοντας  με τις μαγικές κλωστές του θεάτρου μια όμορφη ιστορία, να περάσει ποικίλα και διαχρονικά μηνύματα, που δεν άφησαν ασυγκίνητους τους μικρούς θεατές.