Girls Coding II – Digital Coding: Workshops for digital coding skills 2019

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν στο σχολείο μας τα εργαστήρια εκμάθησης κώδικα του προγράμματος «Girls Coding II – Digital Coding: Workshops for digital coding skills», που υλοποιήθηκε από το Κύτταρο Εναλλακτικών αναζητήσεων Νέων (ΚΕΑΝ) με τη συμβολή της Google και την υποστήριξη της μη κερδοσκοπικής πλατφόρμας MADE.

Μαθητές και μαθήτριες ηλικίας 12 με 17 ετών φιλοξενήθηκαν σε ειδικά εξοπλισμένα εργαστήρια των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.

Το εκπαιδευτικό υλικό προετοιμάστηκε ειδικά για τους σκοπούς των εργαστηρίων από εξειδικευμένο προσωπικό. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν με δημιουργικό τρόπο τον κόσμο του προγραμματισμού, ενώ στο τέλος των δραστηριοτήτων μπόρεσαν να δημιουργήσουν τη δική τους εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα!

Με ολοκλήρωση των εργαστηρίων δόθηκαν βεβαιώσεις παρακολούθησης σε όλους τους συμμετέχοντες.