Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού συναντούν τον καθηγητή Αστρονομίας κ. Σταύρο Αυγολούπη

Ο κύριος Σταύρος Αυγολούπης μιλάει για τους αστερισμούς στους μαθητές του δημοτικού των εκπαιδευτηρίων μαντουλίδη

Στο πλαίσιο του καινοτόμου Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Stories of Tomorrow» οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν στον χώρο των Εκπαιδευτηρίων τον καθηγητή Αστρονομίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, κ. Σταύρο Αυγολούπη.

Έχοντας διαβάσει το βιβλίο του, «Το ρολόι του ουρανού», τους δόθηκε η δυνατότητα, συνομιλώντας μαζί του, να κατανοήσουν τις κινήσεις  όλων των σωμάτων του Ηλιακού μας Συστήματος. Ο διάλογος του καθηγητή με τους μαθητές τούς έδωσε όλες εκείνες τις γνώσεις που χρειάζονται, για να συντάξουν τα δικά τους ψηφιακά βιβλία, με σκοπό την αποίκιση στον πλανήτη Άρη, που είναι και ο στόχος του Προγράμματος «Stories of Tomorrow».