Δενδροφύτευση από τον Όμιλο Περιβάλλοντος των Εκπαιδευτηρίων

Μαθήτρια του δημοτικού, μέλος του Ομίλου Περιβάλλοντος των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, με ροζ καπέλο, κρατόντας ένα μικρό πράσσινο φτιάρι, φυτεύει ένα μικρό δένδρο

Οι μαθητές του Ομίλου Περιβάλλοντος των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν σε δενδροφύτευση στους κήπους της Νέας Παραλίας, μαζί με εξήντα σχολεία της Βόρειας Ελλάδας, στο πλαίσιο των δράσεων του συλλόγου «Οι φίλοι της Νέας Παραλίας».

Μέσα από τη συμβολική πράξη προσφοράς και σύνδεσης με τον δημόσιο χώρο, οι μικροί και μεγάλοι μαθητές του Ομίλου είχαν την ευκαιρία να φυτέψουν και να υιοθετήσουν ένα δέντρο στους κήπους της Νέας Παραλίας.

Τέλος, τα παιδιά τοποθέτησαν μία ταυτότητα και τα μηνύματά τους, κυρίως όμως αντιλήφθηκαν την αξία του εθελοντισμού και κατανόησαν με βιωματικό τρόπο ότι η ευθύνη διαχείρισης των κοινών της πόλης επιμερίζεται σε όλους μας.