Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

H κύριος ζερβουδάκης μαζί με δύο μαθήτριες των εκπαιδευτηρίων απαγγέλλουν στη σκηνή

Σε μία εκδήλωση γεμάτη συγκίνηση και εκπλήξεις τα Εκπαιδευτήρια γιόρτασαν την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης την Πέμπτη, 21 Μαρτίου.

Οι μαθητές Χ. Αλβανός (Β’ Λυκείου), Ε. Βαφειάδου (Γ’ Γυμνασίου), Ε. Δολόπικου (Β’ Λυκείου), Ε. Κιμπουροπούλου (Β’ Λυκείου), Σ. Μάστορης (Β’ Λυκείου),  Α. Παπαθανασίου (Γ’ Λυκείου), Α. - Ρ. Σπυροπούλου (Β’ Λυκείου), Ε. Τριαρίδου (Γ’ Γυμνασίου) Ε. - Ά. Χατζηγιαννίδου (Α’ Λυκείου) και Έ. Χρυσάφη (Β’ Λυκείου) διάβασαν αντίστοιχα αγαπημένα τους ποιήματα του Γιάννη Ρίτσου, του Γιώργου Σεφέρη, του Ναπολέοντα Λαπαθιώτη, του Μανόλη Αναγνωστάκη, του Κώστα Καρυωτάκη, του Νίκου Καρούζου, του Τάσου Λειβαδίτη, της Χλόης Κουτσουμπέλη, της Κικής Δημουλά και του Κωνσταντίνου Καβάφη.

Επιπλέον, οι μαθητές Δ. Καραμήτσος (Γ’ Λυκείου), Α. Μπουρούτη (Γ’ Λυκείου), Ε. - Ά. Χατζηγιαννίδου (Α’ Λυκείου), Έ. Χρυσάφη (Β’ Λυκείου) και οι καθηγητές κ. Θεόδωρος Ζερβουδάκης, φιλόλογος, και κ. Ηλίας Κατσόγιαννης, μαθηματικός, τραγούδησαν αγαπημένα ποιήματα του Μανόλη Αναγνωστάκη, του Νίκου Γκάτσου, του Οδυσσέα Ελύτη, του Κωνσταντίνου Καβάφη, του Νίκου Καββαδία και του Λευτέρη Παπαδόπουλου. Στο πιάνο τους συνόδευσε ο μοναδικός Ι. Κερμανίδης (Α’ Λυκείου).

Τέλος, ο π. Χρήστος Κέλπης, φιλόλογος, διάβασε ένα αγαπημένο ποίημα του Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας Στυλιανού, ενώ η κ. Ασπασία Χασιώτη, Γενική Διευθύντρια των Εκπαιδευτηρίων, ένα ποίημα του Τίτου Πατρίκιου.