Οι μαθητές των Beatles στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

τρία παδικά αυτοκίνητα με οδηγούς τους μαθητές των beatles των εκπαιδευτηρίων, που κινούνται σε έναν δρόμο ενώ δύο δάσκαλοι τους καθοδηγούν

Αφού έμαθαν μέσα στην τάξη ότι η οδική ασφάλεια είναι πολύ σημαντική και ότι κάθε άνθρωπος πρέπει να τη γνωρίζει από πολύ μικρή ηλικία, οι μαθητές των Beatles επισκέφθηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Καλαμαριάς. Είναι, εξάλλου, γνωστό πως οι κίνδυνοι στον δρόμο μάς επηρεάζουν όλους και πως κάθε χρόνο πολλοί άνθρωποι τραυματίζονται σε τροχαία ατυχήματα.

Η οδική κυκλοφορία και η σωστή συμπεριφορά στους δρόμους απασχολούν πεζούς, ποδηλάτες και οδηγούς. Προκειμένου να βελτιώσουμε τις γνώσεις μας σχετικά με την οδική ασφάλεια, μπήκαμε σε μικρά αυτοκίνητα, διασχίσαμε δρόμους, ακολουθήσαμε πινακίδες σήμανσης και συζητήσαμε για τους κανόνες ασφάλειας των πεζών, εφαρμόζοντας με ευχάριστο τρόπο τους κανόνες που είχαμε ήδη μάθει σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον.