Μαθητές των Εκπαιδευτηρίων έγιναν δεκτοί σε Θερινά Εκπαιδευτικά Προγράμματα κύρους σε Πανεπιστήμια των ΗΠΑ και της Ευρώπης

Visits of Foreign Universities Representatives

Στα Θερινά Εκπαιδευτικά Προγράμματα μαθητές από  όλο τον κόσμο παρακολουθούν μαθήματα ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, όπως μαθηματικά, στατιστική, φυσική, χημεία, βιολογία - γενετική, δημόσια υγεία, υπολογιστές, οικονομικά, ψυχολογία, φιλοσοφία, ιστορία, αρχαιολογία, λογοτεχνία, δημιουργική γραφή, γλώσσες, debate, θέατρο, μουσική, σχέδιο, ζωγραφική. Ζουν στους πανεπιστημιακούς κοιτώνες, συμμετέχουν σε αθλητικές και κοινωνικές δραστηριότητες.

Με αυτόν τον τρόπο μπορούν να αποκτήσουν μία εμπειρία του τρόπου ζωής και των απαιτήσεων ενός  προγράμματος σε πανεπιστήμιο των ΗΠΑ ή της Μ. Βρετανίας, να γνωρίσουν μαθητές από όλο τον κόσμο και να διευρύνουν τους ορίζοντές τους.

Ακολουθούν τα ονόματα/προγράμματα 2018-2019.

Yale University: Yale Young Global Scholars - Politics, Law, Economics: Ε. Χρυσάφη

Barnard College: The Νew Υork College Experience - Major: Finance and Business, Minor: Math and Engineering: Γ. Μπρουζιώτης

Berkeley CTY: Center for Talented Youth - The Civic Leadership Institute: Β. Παπαγεωργίου

UCLA : Oxbridge at UCLA - Medicine: Α. Τόλη