Train Your Young Innovator by Dr Techniko

Train Your Young Innovator, by Dr TechnikoTrain Your Young Innovator, by Dr Techniko

Το πρόγραμμα «Train Your Young Innovator» είναι ένα μοναδικό, καινοτόμο, πρωτοποριακό πρόγραμμα προγραμματισμού για μαθητές Δημοτικού, το οποίο δημιουργήθηκε αποκλειστικά για τους μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη από τον ερευνητή και προγραμματιστή κ. Νίκο Μιχαλάκη.

Αυτή τη σχολική χρονιά, οι μαθητές της ΣΤ' δημοτικού διδάσκονται μέσω του προγράμματος «Train Your Young Innovator», για να αποκτήσουν καθοριστικές δεξιότητες για τον πολίτη του 21ου αι. ανεξάρτητα από τον τομέα της απασχόλησής του.

Στο πλαίσιο του προγράμματος ο μαθητής θα παίξει ένα παιχνίδι, μέσω υπολογιστή, στο οποίο θα υποδύεται τον ρόλο ενός μυστικού πράκτορα. Για να τελειώσει με επιτυχία την «αποστολή» του, ο μαθητής θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσει γνώσεις και δεξιότητες σχετικές με προγραμματισμό, τεχνολογία, μηχανική, φυσική, μαθηματικά, ευρηματικό και κριτικό τρόπο σκέψης. Η ιστορία του παιχνιδιού εξελίσσεται σε 6 επεισόδια. Η γλώσσα του προγράμματος είναι η αγγλική.

Περισσότερες πληφορορίες για προγράμματα νέων τεχνολογιών για μαθητές δημοτικού.