57ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (NAIMUN) - Ουάσιγκτον, ΗΠΑ

57ο Συνέδριο NAIMUN

57ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (NAIMUN) - Ουάσιγκτον, ΗΠΑ

10 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στο 57ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (NAIMUN), που πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία των φοιτητών του Πανεπιστημίου Georgetown  στην Ουάσιγκτον (ΗΠΑ), από τις 10 έως τις 17 Φεβρουαρίου 2020.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν πάνω σε φλέγοντα ζητήματα παγκόσμιου ενδιαφέροντος και προσπάθησαν να προασπίσουν τα συμφέροντα της χώρας που εκπροσώπησαν, συγκεκριμένα της Τζαμάικα, παίρνοντας μέρος σε προσομοιώσεις συνεδριάσεων του ΟΗΕ.

Παράλληλα, ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του κορυφαίου πανεπιστημίου Georgetown.

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού ταξιδιού τους στην Ουάσιγκτον, οι μαθητές επισκέφθηκαν την Ελληνική Πρεσβεία και αξιοθέατα της αμερικανικής πρωτεύουσας, το Καπιτώλιο, το Smithsonian Μουσείο Αεροναυπηγικής, το Smithsonian Μουσείο Αμερικανικής Ιστορίας,  το μνημείο του George Washington. Τέλος, παρακολούθησαν αγώνα ΝΒΑ στο στάδιο Capitol One Arena.