Αγώνες Τέχνης 2020: Τέχνη, παιδεία και πολιτισμός

Αγώνες Τέχνης 2020

Αγώνες Τέχνης 2020: Τέχνη, παιδεία και πολιτισμός 

Τα Εκπαιδευτήρια για έκτη χρονιά διοργάνωσαν τους πανελλήνιους μαθητικούς Αγώνες Τέχνης, από την Πέμπτη, 20 έως και το Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2020 με τη συμμετοχή περισσότερων από 700 μαθητών από 49 σχολεία, ιδιωτικά και δημόσια της Ελλάδας και της Ομογένειας.

Οι Αγώνες Τέχνης απευθύνονται σε μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου της Ελλάδας και της Ομογένειας. Αφορούν τις κατηγορίες: θέατρο, ποίηση, μουσική (μουσικά και χορωδιακά σύνολα), ζωγραφική, φωτογραφία και αποτελούν ένα νεανικό καλλιτεχνικό βήμα και μια μεγάλη γιορτή εκπαίδευσης και πολιτισμού. Στόχος των Αγώνων Τέχνης δεν είναι τόσο το έπαθλο όσο η προσπάθεια, ο αγώνας και η δημιουργική συνάντηση, η συνύπαρξη με τους συνομηλίκους, ο γόνιμος προβληματισμός και η καλλιτεχνική έκφραση.

Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν τις καλλιτεχνικές τους κλίσεις, να αποκτήσουν δεξιότητες και παράλληλα να συνειδητοποιήσουν την αξία της τέχνης στη σύγχρονη εποχή. Η κριτική επιτροπή της κάθε κατηγορίας, που αποτελούνταν από καταξιωμένες προσωπικότητες από τον χώρο της τέχνης, εξέφρασε την ικανοποίηση και τον ενθουσιασμό της για το επίπεδο των μαθητικών δημιουργιών, την προσπάθεια των μαθητών και το ταλέντο τους.

Την τελευταία ημέρα της διοργάνωσης πραγματοποιήθηκε η απονομή βραβείων στους συμμετέχοντες, ενώ το κοινό παρακολούθησε το  ντοκιμαντέρ «Ζωγράφειο», σε σκηνοθεσία του Γιώργου Μουτεβελή.

Α. ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΟΙΗΣΗΣ

1ο Βραβείο
Χριστίνα Καραφυλλιά, «Σονέτο για δυο ξένους σε λα μινόρε», Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

2o Βραβείο
1.  Σταύρος Ευφραιμίδης, «Πορίσματα εν βάδην», 1ο ΓΕΛ Ξάνθης
2.  Αγάπη - Χριστίνα Οζκουρκούτη, «Πραγματικά Είμαστε Μόνοι», Ζωγράφειο Λύκειο
3. Γεώργιος Φωτίου, «Επιφανειακόν», Μουσικό Σχολείο Λάρισας

3o Βραβείο
1. Χρήστος Αλβανός, «Φυγή», Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
2. Κωνσταντίνος Κλαμπάτσας, «Λίγη έχει σημασία», Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
3. Πηνελόπη Τραμουντάνη, «Ο ανώνυμος ένοικος», 1ο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου

Εύφημη Μνεία
1. Ιωάννης Δημουλιός, «Ερρίφθη», Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλιδη
2. Αλέξανδρος Παπαδόπουλος, «Η κλέφτρα», Εκπαιδευτήρια Γείτονα

 

Β. ΒΡΑΒΕΙΑ  ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ - ΛΥΚΕΙΟ

1ο Βραβείο
Μαρία Δομνίδου, 1ο ΓΕΛ Ξάνθης

2ο Βραβείο
1. Ασπασία Βαλιράκη, Εκπαιδευτική Αναγέννηση - Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου
2. Σάννυ Μπελιμπασάκη, Ελληνογαλλική Σχολή «Άγιος Ιωσήφ»

3o Βραβείο
Αλεξάνδρα Χαριζάνη, 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού

Βραβείο Κοινού
Κωνσταντίνα - Ισμήνη Κουλάκη, Γυμνάσιο - Λύκειο Νισύρου


Γ.
ΒΡΑΒΕΙΑ  ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ - ΓΥΜΝΑΣΙΟ

1o Βραβείο
Ελένη Ιγνατίου, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων

2o Βραβείο
Αντωνία Βλαβιανού, Εκπαιδευτήρια Γείτονα

3o Βραβείο
Μαριέτα Βοσυνιώτη, Εκπαιδευτική Αναγέννηση - Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου

Εύφημη Μνεία
1. Γεωργία Σακελαρίδη, Γυμνάσιο Καρυάς
2. Σαμπιάν Χάσκα, Εκπαιδευτήρια «ΠΝΟΗ ΑΓΑΠΗΣ»


Δ.
ΒΡΑΒΕΙΑ  ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

1o Βραβείο
Αγάπη - Χριστίνα Οζκουρκούτη, Ζωγράφειο Λύκειο

2o Βραβείο
1. Χρήστος Γαϊτάνης, 1ο ΕΠΑΛ Υμηττού Παπαστράτειος
2. Εβελίνα Κολιοπάνου, Εκπαιδευτήρια Γείτονα

3o Βραβείο
1.  Νικολέτα Δήμου, 1ο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου
2. Ελένη Τριαρίδου, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Βραβείο Κοινού
Άρτεμις Εφραιμίδου, 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού

Εύφημη Μνεία
1. Αλή Ογλού, Ιδιωτικά Σχολεία ΑΞΙΟΝ
2. Γιάννης Θεοδοσιάδης, Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο & Λύκειο Κατερίνης
3. Παρασκευή Χριστακάκη, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης

 

Ε. ΒΡΑΒΕΙΑ  ΜΟΥΣΙΚΗΣ

1o Βραβείο
1. Μουσικό Σχολείο Λάρισας
2. Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

2o Βραβείο
1. 1ο ΓΕΛ Ξάνθης
2, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

3o Βραβείο
1. Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο & Λύκειο Παλλήνης
2. Μουσικό Σχολείο Βόλου

Βραβείο Κοινού
ΓΕΛ Ν. Καλλικράτειας   

Έπαινος πρωτοεμφανιζόμενου σχολείου δυσπρόσιτης περιοχής
1ο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου

Έπαινος δυναμικής διαδραστικής ενέργειας
Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας

 

ΣΤ. ΒΡΑΒΕΙΑ  ΘΕΑΤΡΟΥ

Βραβείο Ευάγγελου Μαντουλίδη
Έλλη Κανάκη, 5ο ΓΕΛ Καβάλας - 7ο Γυμνάσιο Καβάλας, «Annie»

1o Βραβείο
1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, «Οι Ηλίθιοι»

2o Βραβείο
Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, «Οικογένεια Νώε»

3o Βραβείο
Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, «Ο Ρινόκερος»

Βραβείο Ερμηνείας
1. Νεκτάριος Χαλβατζάς, Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, «Ο Ρινόκερος»
2. Κωνσταντίνος Τρώντσιος, 3ο ΓΕΛ Ευόσμου «Ποιος ήταν ο Κύριος;»
3. Νεφέλη Αστεριάδου, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, «Οικογένεια Νώε»

Βραβείο Πρωτοτυπίας (Διασκευής/Δραματουργικής Επεξεργασίας)
2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, «Περσέπολις»

Βραβείο Καλύτερης Ομάδας
1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, «Οι Ηλίθιοι»

Βραβείο Σκηνογραφίας
3ο ΓΕΛ Καβάλας, «Himmelweg»

Έπαινος Σκηνοθεσίας
1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, «Οι Ηλίθιοι»

Έπαινος Αυτοσχεδιασμού
ΓΕΛ Ν. Μαρμαρά, «Αυτοσχεδιάζοντας με τον Σαίξπηρ»

Εύφημη Μνεία
5ο ΓΕΛ Καβάλας - 7ο Γυμνάσιο Καβάλας, «Annie»

Βραβείο Κοινού
Γυμνάσιο - Λύκειο Νισύρου, «Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας»

Στους Αγώνες Τέχνης συμμετείχαν τα σχολεία:

1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού, 1ο ΓΕΛ Λάρισας, 1ο ΓΕΛ Ξάνθης, 1ο ΓΕΛ Χαλκίδας, 1ο ΓΕΛ Χίου, 1ο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου, 1ο Γυμνάσιο Παλαμά, 1ο ΕΠΑΛ Αριδαίας, 1ο ΕΠΑΛ Κιάτου, 1ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας Μαγνησίας, 1ο ΕΠΑΛ Υμηττού Παπαστράτειος, 2ο ΓΕΛ Καλυβίων, 2ο ΓΕΛ Ξάνθης, 2ο ΓΕΛ Φαρσάλων, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων, 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, 2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, 3ο ΓΕΛ Ευόσμου, 3ο ΓΕΛ Καβάλας, 5ο ΓΕΛ Καβάλας, 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης, 6ο ΓΕΛ Λάρισας, 7ο Γυμνάσιο Καβάλας, 8ο Γυμνάσιο Λάρισας, ΓΕΛ Ν. Καλλικράτειας, ΓΕΛ Ν. Μαρμαρά, Γυμνάσιο Δομένικου, Γυμνάσιο Καρυάς, Γυμνάσιο Ν. Καλλικράτειας, Γυμνάσιο - Λύκειο Νισύρου, Γυμνάσιο Πολυκάστρου, Δημόσιο Ειδικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο & Λύκειο Κατερίνης, Εκπαιδευτήρια «ΠΝΟΗ ΑΓΑΠΗΣ», Εκπαιδευτήρια Γείτονα, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη, Εκπαιδευτική Αναγέννηση - Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου, Ελληνογαλλική Σχολή «Άγιος Ιωσήφ», Ζωγράφειο Λύκειο, Ιδιωτικά Σχολεία ΑΞΙΟΝ, Μουσικό Σχολείο Βόλου, Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, Μουσικό Σχολείο Λάρισας, Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας, Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο & Λύκειο Παλλήνης, Πετρίτσιο Γυμνάσιο Ληξουρίου, Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων.

Οι Αγώνες Τέχνης πραγματοποιήθηκαν με την ευγενική χορηγία της Eurobank, του The University of Sheffield - International Faculty CITY College, του ΚΘΒΕ,  του Livemedia, της ΜΕΒΓΑΛ και του Plaisir.


Φωτογραφίες