WEBINAR: Γονείς και παιδιά την εποχή της πανδημίας

Webinar - Sholes Goneon: Γονείς και παιδιά την εποχή της πανδημίας

WEBINAR - ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ: Γονείς και παιδιά την εποχή της πανδημίας

Τα Εκπαιδευτήρια, για να στηρίξουν τους γονείς των μαθητών τους τη δύσκολη αυτή περίοδο για τη χώρα και την ανθρωπότητα, διοργανώνουν διαδικτυακά σεμινάρια, webinar, με θέμα: Γονείς και παιδιά την εποχή της πανδημίας.

Στόχος μας είναι:

• Να έχουν τη δυνατότητα οι γονείς να κουβεντιάσουν τις αγωνίες τους με ειδικούς.
  • Να πάρουν κατευθυντήριες οδηγίες για το πώς θα διαχειριστούν τη δύσκολη αυτή περίοδο τη σχέση τους με τα παιδιά τους.
  • Να προετοιμάσουν τα παιδιά για την επόμενη μέρα.

Το τελευταίο διάστημα υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο αναφορικά με το πώς να μιλήσουμε στα παιδιά για τον κορονοϊό, πώς να τα υποστηρίξουμε, πώς να περάσουμε δημιουργικά τον χρόνο μαζί τους αλλά και τι να μην κάνουμε ή να αποφεύγουμε. Αυτές οι πληροφορίες είναι χρήσιμες και πολύτιμες, ιδιαίτερα όταν προέρχονται από έγκυρες πηγές. Αλλά τι είναι αυτό που θέλω να ρωτήσω ΕΓΩ, ο γονιός; Τι με έχει δυσκολέψει στην πράξη, ποια προβλήματα αντιμετωπίζω στην καθημερινότητα μαζί με τα παιδιά;

Σε αυτή τη διαδικτυακή συνάντηση θα έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε πάνω στους δικούς σας προβληματισμούς και στις δυσκολίες που ο καθένας συναντά στην καθημερινότητά του με τα παιδιά. Μία ευκαιρία, λοιπόν, για μοίρασμα, για να μειώσουμε την απόσταση ανάμεσά μας, μια ευκαιρία για επικοινωνία.

Τα σεμινάρια θα πραγματοποιηθούν μέσω της εφαρμογής zoom την Τετάρτη, 6 Μαΐου 2020 για τους γονείς του Γυμνασίου και της Α’ - Β’ Λυκείου και την Πέμπτη, 7 Μαΐου 2020 για τους γονείς του Νηπιαγωγείου - Δημοτικού σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί.

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

Για γονείς Γυμνασίου και Α’ - Β’ Λυκείου

Τετάρτη, 6 Μαΐου 2020 και ώρα 19:00 - 19:45
Τα παιδιά στέλνουν μήνυμα στους γονείς… από την καραντίνα
Εύα Γιαννούλη,
Ψυχολόγος, MRes Κοινωνική Έρευνα, NLP Coach, Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Γονέων (AHHP), Μέλος Βρετανών Ψυχολόγων (MBPsS)

Τετάρτη, 6 Μαΐου 2020 και ώρα 20:00 - 20:45
Πώς να μιλήσω στο παιδί μου για την πανδημία του Covid-19
Μυρτώ Μαρίνου
Ψυχίατρος, Ψυχοθεραπεύτρια, Απόφοιτος της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ, Ειδικευθείσα στην Ψυχιατρική στο Πανεπιστήμιο Harvard των ΗΠΑ

Για γονείς Νηπιαγωγείου - Δημοτικού

Πέμπτη, 7 Μαΐου 2020 και ώρα 19:00 - 19:45
Ρωτάω για όσα θέλω να μάθω με αφορμή τον κορονοϊό…
Όλγα Ζηκοπούλου
Ψυχολόγος, Πιστοποιημένη στη Γνωστική - Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία, Διδάκτωρ Πα.Μακ.

Πέμπτη, 7 Μαΐου 2020 και ώρα 20:00 - 20:45
Παιδιά και κρίση… πρακτικές συμβουλές
Εύα Γιαννούλη
Ειδικός Ψυχικής Υγείας, NLP Coach, BSc Ψυχολογία, MRes Κοινωνική Έρευνα, Μέλος Βρετανών Ψυχολόγων (MBPsS)

Δηλώστε συμμετοχή

Για να παρακολουθήσετε το webinar, χρειάζεστε έναν συνηθισμένο υπολογιστή με πρόσβαση στο Internet και ηχεία ή ακουστικά.

Για να δηλώσετε συμμετοχή πατήστε εδώ.

Δηλώσεις συμμετοχής γίνονται δεκτές έως την Παρασκευή, 1 Μαΐου 2020.
Στη συνέχεια θα σας σταλεί στους προσωπικούς σας λογαριασμούς το σχετικό link.