«Βιβλιοπαρέες» Ε΄ Δημοτικού

Βιβλιοπαρέες

«Βιβλιοπαρέες» Ε΄ Δημοτικού

Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Βιβλιοπαρέες», φιλοξένησαν διαδικτυακά τον αγαπημένο τους συγγραφέα, Μερκούριο Αυτζή. Ο συγγραφέας μίλησε με τους μαθητές για το βιβλίο του «Φλω και Τιμολέων», για τους λόγους που επέλεξε τη συγγραφή του συγκεκριμένου θέματος, για τη ζωή ενός συγγραφέα, για τη μαγεία της συγγραφής παιδικής λογοτεχνίας αλλά και για τις ιδιαίτερες μέρες που διανύουμε.

Οι μαθητές γνώρισαν τον αγαπημένο τους συγγραφέα, μίλησαν μαζί του για το συγγραφικό του έργο, για τη ζωή του και για σύγχρονα θέματα της επικαιρότητας. Με τη διαδικτυακή αυτή φιλοξενία ένιωσαν ότι η λογοτεχνία αποτελεί έναν άριστο φίλο σε κάθε στιγμή, ένα παράθυρο σε έναν κόσμο φωτεινό, ένα ατελείωτο ταξίδι.