Ενημέρωση των μαθητών του Γυμνασίου για τον Covid -19

Coronavirus-Kolaras

Ενημέρωση των μαθητών του Γυμνασίου για τον Covid -19

Οι μαθητές του Γυμνασίου ενημερώθηκαν από τον ιατρό, κ. Π. Παναγιώτη Κολλάρα, Παθολόγο - Λοιμωξιολόγο, Διευθυντή ΕΣΥ της Α’ Παθολογικής Κλινικής του Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ για τον ιό Covid - 19, τις επιπτώσεις του στην υγεία και τα μέτρα προστασίας για την πρόληψη και αντιμετώπιση του.

Συγκεκριμένα, ο κ. Κολλάρας μίλησε για τις διαστάσεις της πανδημίας στη χώρα μας και σε όλο τον κόσμο, αναφέρθηκε στα μέτρα προστασίας και υγιεινής που πρέπει να τηρούν τα παιδιά καθώς και στο πνεύμα συνεργασίας που πρέπει να επιδεικνύουν όλοι για τον περιορισμό της εξάπλωσης του ιού.

Ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική παρουσίαση, στο τέλος της οποίας οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να απευθύνουν ερωτήσεις και να λύσουν τις απορίες τους. Η ενημέρωση έγινε στο Θέατρο του Πολιτιστικού και Αθλητικού Κέντρου ανά τάξη και τηρήθηκαν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας.