Arkki, the School of Architecture for Children and Youth

Arkki, the School of Architecture

Arkki, the School of Architecture for Children and Youth

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη έχουν εντάξει στα Εξωσχολικά Προγράμματα, κατά αποκλειστικότητα για τη Θεσσαλονίκη, το «Arkki, The School of Architecture for Children and Youth», μια παιδαγωγική καινοτομία της Φινλανδίας. Έτσι δίνουν τη δυνατότητα σε παιδιά από 4 έως 13 ετών να γίνουν μικροί «αρχιτέκτονες».

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μικροί «αρχιτέκτονες» πειραματίζονται, σχεδιάζουν, βλέπουν τον κόσμο από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Επίσης, ενισχύουν την τρισδιάστατη αντίληψη, τη συστηματική σκέψη, τη λεπτή κινητικότητα και τις δεξιότητες επικοινωνίας.

Μέσα από το πρόγραμμα τα παιδιά γίνονται οι «αρχιτέκτονες» του δικού τους μέλλοντος, με ευθύνη για τον εαυτό τους και το περιβάλλον τους.

Ο νέος κύκλος του προγράμματος θα ξεκινήσει την Πέμπτη, 28 Ιανουαρίου 2021 και οι θέσεις είναι περιορισμένες.

Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει:

• 14 μαθήματα για μαθητές Προνηπίων και Νηπίων, που θα πραγματοποιούνται κάθε Πέμπτη 13:15 - 14:00.
    Κόστος συμμετοχής: 175 €
  • 14 μαθήματα για μαθητές Δημοτικού, που θα πραγματοποιούνται κάθε Πέμπτη 14:25 - 15:45.
    Κόστος συμμετοχής: 350 €

Δήλωση