53ο Διαδικτυακό Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (THIMUN)

Μαθητές του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στο 53ο Διαδικτυακό Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (THIMUN), που φέτος, λόγω της παγκόσμιας πανδημίας, δεν πραγματοποιήθηκε στο Διεθνές Συνεδριακό Κέντρο της Χάγης αλλά διαδικτυακά.

53ο Διαδικτυακό Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (THIMUN

Κατά τη διάρκεια των εργασιών, οι μαθητές - σύνεδροι ανέλυσαν θέματα παγκόσμιου ενδιαφέροντος κατά τα πρότυπα των Ηνωμένων Εθνών και διαπραγματεύτηκαν την υπογραφή ψηφισμάτων, η τελική μορφή των οποίων αποστέλλεται στην επίσημη αντιπροσωπεία του ΟΗΕ.

Οι εργασίες του συνεδρίου ολοκληρώθηκαν με την ελπίδα ότι την επόμενη χρονιά οι μαθητές - σύνεδροι θα συναντηθούν στη Χάγη και θα ανταλλάξουν διά ζώσης ιδέες και απόψεις για το μέλλον.